Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... contract cesiune drepturi autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

contract cesiune drepturi autor

Buna seara,

Exista posibilitatea de a semna un contract de cesiune de drepturi de autor, intre mine ca persoana fizica (autorul unei opere
artistice) si intre o societate al carui Administrator unic sunt tot eu?
Din cea ce stiu eu pana acum este faptul ca Persoanele juridice sunt o fictiune creata de legiuitor pentru a facilita anumite activitati,
dar acestea nu pot desfasura o activitate creativa, vointa lor este data de persoanele fizice care le-au infiintat. O opera poate fi creata
numai de catre o persoana sau un grup de persoane fizice, intrucat numai acestea au capacitatea de a crea.
Mai exact in cazul in care am creat un scenariu pentru un nou concept(format) de emisiune TV, si detin drepturi de copyright, protectie pt.
diferite elemente cum ar fi decorul (prin OSIM -Desene si Modele), etc. si doresc ca acest format sa fie produs si valorificat de
societatea al carui administrator sunt tot eu. Exista aceasta posibilitate?
Sigur ca da! Atata timp cat nu exista un tert care sa aiba pretentii la operele create. Succes!
Multumesc pt. raspuns